Nowości

  • Podróż Cilki - Heather Morris

    “Podróż Cilki” to kontynuacja losów jednej z bohaterek bestsellerowego “Tatuażysty z Auschwitz”. Po wyzwoleniu obozu dziewiętnastoletnia Cilka Klein trafia do sowieckiego łagru w głębi Syberii. Jest styczeń 1945 roku. Dziewiętnastoletnia Cilka Klein już od trzech lat przebywa w Auschwitz-Birkenau. Kiedy więc widzi mundury żołnierzy Armii Czerwonej, w jej sercu jasnym płomieniem wybucha nadzieja na odzyskanie upragnionej wolności. Los jednak chce inaczej. Cilka zostaje oskarżona przez komunistyczne władze o kolaborację z Niemcami. Zesłana na Syberię, ma spędzić kolejnych piętnaście lat życia w sowieckim łagrze. A przecież tyle już wycierpiała! Podczas wojny straciła całą rodzinę. Miała zaledwie szesnaście lat, gdy zamknięto ją w obozie zagłady. Codziennie widziała śmierć, ból i rozpacz, a głód towarzyszył jej na każdym kroku. Wojna dobiega końca, jednak najtrudniejszą podróż Cilka ma ciągle przed sobą. “Podróż Cilki” to opowieść o kobiecie, którą Lale, tatuażysta z Auschwitz, uważał za najdzielniejszą dziewczynę na świecie. To wyprawa w kolejny krąg piekła, jaki jest udziałem bohaterki: młodziutkiej więźniarki Oświęcimia, która nie odzyskuje wolności wraz z wyzwoleniem obozu. Trafia do innego miejsca, które jest o wiele bardziej zimne, a strażnicy mówią w innym języku. Jednak to również jest więzienie, a szansy na nadejście zbawczego wojska nie ma i nie będzie. Lecz nadzieja na to, że nawet w największych ciemnościach można zachować odwagę i człowieczeństwo towarzyszy bohaterce na każdym kroku. Czy będzie mieć jednak wystarczająco dużo hartu ducha, aby przetrwać wszystko, co zgotował jej los?
  • Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie - Olga Tokarczuk

    Nagroda Literacka Nike 2015! Najbardziej oczekiwana książka roku! Nowa epicka powieść Olgi Tokarczuk! Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska i towarzysząca jej poetka Elżbieta Drużbacka. Jednym z gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka, osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język – rozpoczynają rozmowę, którą później kontynuować będą w listach. Nieco później, także na Podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd - Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca już niebawem ma wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, zaś wywołany przezeń ferment może odmienić bieg historii. Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci - Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam. Księgi Jakubowe to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.
  • Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

    Bestsellerowa – oparta na faktach – powieść na miarę Chłopca w pasiastej piżamie i Listy Schindlera. Lale Sokołow trafił do Auschwitz w 1942 roku jako dwudziesto-sześciolatek. Jego zadaniem było tatuowanie numerów na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Naznaczanie ich. Pewnego dnia w kolejce stanęła młoda przerażona dziewczyna – Gita. Lale zakochał się od pierwszego wejrzenia. I obiecał sobie, że bez względu na wszystko uratuje ją. Wykorzystał swoją pozycję nie tylko, by jej pomóc. W obozie po raz pierwszy rozmawiali, flirtowali, wymienili pocałunki. Ich uczucie przetrwało nazistowskie piekło: po wyzwoleniu odnaleźli się, pobrali i spędzili razem resztę życia. Lale Sokołow zdecydował się opowiedzieć swoją historię dopiero po śmierci Gity. To łamiąca serce, a jednocześnie pełna otuchy opowieść. Opowieść, która daje siłę nawet w najmroczniejszych czasach. Niesamowita historia miłosna niezwykłego człowieka i apoteoza człowieczeństwa.